JAPAN F1 FUTURES - NISHI-TAMA Results
Round 1
Yusuke WATANUKI (JPN) [1] 6-1 6-0 Ken ONODA (JPN)
Kuan-I LEE (TPE) 6-0 6-0 Seiji ITOU (JPN)
Seong-Gook OH (KOR) 6-4 7-6(8) Hayato MATSUDA (JPN)
Satoru KITAI (JPN) 6-3 6-2 Yu TAKAHASHI (JPN) [16]
Chieh-Fu WANG (TPE) [2] 6-4 6-0 Masashi WATANABE (JPN)
Kazuya TAKAYAMA (JPN) 6-2 6-1 Takeshi FURUTA (JPN)
Masato YUHARA (JPN) 6-3 6-3 Yohei OTSUKA (JPN)
Yuki MATSUO (JPN) [14] 6-2 6-4 Tomoki NARIMATSU (JPN)
Hiromasa OKU (JPN) [3] 6-3 7-5 Yoshiaki ANDO (JPN)
Yoshihito TODA (JPN) 6-1 6-2 Akira ITOI (JPN)
Shintaro IMAI (JPN) 6-0 7-6(5) Hikaru OSHIRO (JPN)
Koki TAKADA (JPN) 6-3 3-6 6-1 Tadayuki LONGHI (JPN) [13]
Masato SHIGA (JPN) [4] 6-4 6-2 Takumi HERNANDEZ (JPN)
Soichiro MORITANI (JPN) 6-2 6-1 Yuki NODA (JPN)
Iori UEHARA (JPN) 6-1 6-1 Yasuo NISHIOKA (JPN)
Rikuto FURUTA (JPN) [12] 3-6 6-1 6-2 Kazuma KAWACHI (JPN)
Masaki SASAI (JPN) [5] 7-5 6-0 Rodney VICKERS (USA)
Kanou KIKKAWA (JPN) 6-3 6-2 Genki YOSHIDA (JPN)
Takeshi ENDO (JPN) 6-2 6-4 Yutaro MATSUZAKI (JPN)
Issei OKAMURA (JPN) [9] 6-3 6-4 Toma KOZAKAI (JPN)
Jae-Min SEOL (KOR) [6] 6-2 6-3 Genki HOSOYA (JPN)
Keisuke WATANUKI (JPN) 7-5 1-6 6-3 Daiki KONDO (JPN)
Motoaki KITA (JPN) 7-5 6-1 Syun MIYAWAKI (JPN)
Hung-Yuan HSU (TPE) 6-3 1-6 7-6(5) Yohei ONO (JPN) [10]
Keita KOYAMA (JPN) [7] 6-1 6-3 Hiroki KOBAYASHI (JPN)
Hiroshi YANO (JPN) 3-6 6-2 6-4 Ryota HISAMATSU (JPN)
Yuma OTOMO (JPN) 6-1 6-3 Akinori UCHIUMI (JPN)
Shu SAITO (JPN) [15] 7-6(3) 6-4 Yuwei MENG (CHN)
Shunrou TAKESHIMA (JPN) [8] 6-1 6-2 Yusei FUKUOKA (JPN)
Min-Kyu SONG (KOR) 6-1 6-1 Hyu SAKAI (JPN)
Go James FUKUGAKI (JPN) 7-6(1) 7-5 Ryo TAMURA (JPN)
Dae-Soung OH (KOR) [11] 6-3 7-5 Shinta FUJII (JPN)
Round 2
Yusuke WATANUKI (JPN) [1] 6-1 6-0 Kuan-I LEE (TPE)
Seong-Gook OH (KOR) 7-5 7-5 Satoru KITAI (JPN)
Chieh-Fu WANG (TPE) [2] 6-3 6-4 Kazuya TAKAYAMA (JPN)
Yuki MATSUO (JPN) [14] 6-4 6-1 Masato YUHARA (JPN)
Hiromasa OKU (JPN) [3] 6-2 6-2 Yoshihito TODA (JPN)
Shintaro IMAI (JPN) 6-4 6-2 Koki TAKADA (JPN)
Masato SHIGA (JPN) [4] 6-2 6-0 Soichiro MORITANI (JPN)
Rikuto FURUTA (JPN) [12] 7-6(4) 6-3 Iori UEHARA (JPN)
Masaki SASAI (JPN) [5] 6-2 6-2 Kanou KIKKAWA (JPN)
Issei OKAMURA (JPN) [9] 6-2 6-1 Takeshi ENDO (JPN)
Keisuke WATANUKI (JPN) 6-3 6-2 Jae-Min SEOL (KOR) [6]
Motoaki KITA (JPN) 6-3 6-4 Hung-Yuan HSU (TPE)
Hiroshi YANO (JPN) 6-3 6-4 Keita KOYAMA (JPN) [7]
Yuma OTOMO (JPN) 6-1 6-2 Shu SAITO (JPN) [15]
Shunrou TAKESHIMA (JPN) [8] 7-6(3) 6-3 Min-Kyu SONG (KOR)
Dae-Soung OH (KOR) [11] 6-0 6-0 Go James FUKUGAKI (JPN)
Round 3
Yusuke WATANUKI (JPN) [1] 6-0 6-2 Seong-Gook OH (KOR)
Chieh-Fu WANG (TPE) [2] 3-6 6-3 7-6(5) Yuki MATSUO (JPN) [14]
Hiromasa OKU (JPN) [3] 6-1 6-2 Shintaro IMAI (JPN)
Masato SHIGA (JPN) [4] 6-3 6-1 Rikuto FURUTA (JPN) [12]
Masaki SASAI (JPN) [5] 6-1 6-2 Issei OKAMURA (JPN) [9]
Keisuke WATANUKI (JPN) 6-2 7-5 Motoaki KITA (JPN)
Yuma OTOMO (JPN) 6-2 6-3 Hiroshi YANO (JPN)
Dae-Soung OH (KOR) [11] 6-7(5) 6-4 6-1 Shunrou TAKESHIMA (JPN) [8]
Main Draw (32)
1st Round
Tsung-Hua YANG (TPE) [1] 6-2 3-6 7-6(2) Hiroyasu EHARA (JPN)
Dae-Soung OH (KOR) 6-4 4-6 7-6(4) Yuichi ITO (JPN)
Bumpei SATO (JPN) 6-3 6-2 Hiromasa OKU (JPN)
Hiroki KONDO (JPN) [5] 6-3 6-2 Takuya SHIRAI (JPN)
Adrian SIKORA (SVK) [3] 6-1 7-5 Chieh-Fu WANG (TPE)
Hyun-Woo NAM (KOR) 6-2 6-4 Kazuhiro AKIYAMA (JPN)
Masaki SASAI (JPN) 6-2 6-2 Takuto NIKI (JPN)
Toshihide MATSUI (JPN) [7] 7-6(5) 7-5 Yuuya KIBI (JPN)
Shuichi SEKIGUCHI (JPN) [6] 6-1 6-1 Shota TAGAWA (JPN)
Kaichi UCHIDA (JPN) 6-1 6-1 Motoki NAKAMURA (JPN)
Masato SHIGA (JPN) 6-1 6-4 Yusuke WATANUKI (JPN)
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) [4] 6-1 7-5 Yuma OTOMO (JPN)
Jung-Woong NA (KOR) [8] 4-6 7-6(6) 7-6(5) Hsin-Han LEE (TPE)
Gengo KIKUCHI (JPN) 6-4 6-3 Masaki OSAFUNE (JPN)
Arata ONOZAWA (JPN) 6-4 6-3 Sho KATAYAMA (JPN)
Liang-Chi HUANG (TPE) [2] 6-3 6-1 Keisuke WATANUKI (JPN)
2nd Round
Dae-Soung OH (KOR) 6-2 6-1 Tsung-Hua YANG (TPE) [1]
Hiroki KONDO (JPN) [5] 6-4 6-2 Bumpei SATO (JPN)
Adrian SIKORA (SVK) [3] 6-2 6-1 Hyun-Woo NAM (KOR)
Toshihide MATSUI (JPN) [7] 6-2 6-4 Masaki SASAI (JPN)
Shuichi SEKIGUCHI (JPN) [6] 6-1 7-6(4) Kaichi UCHIDA (JPN)
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) [4] 6-1 6-2 Masato SHIGA (JPN)
Jung-Woong NA (KOR) [8] 6-1 7-5 Gengo KIKUCHI (JPN)
Liang-Chi HUANG (TPE) [2] 6-4 7-6(3) Arata ONOZAWA (JPN)
Quarterfinal
Hiroki KONDO (JPN) [5] 6-3 6-4 Dae-Soung OH (KOR)
Toshihide MATSUI (JPN) [7] 7-5 6-3 Adrian SIKORA (SVK) [3]
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) [4] 7-6(0) 6-7(3) 6-1 Shuichi SEKIGUCHI (JPN) [6]
Liang-Chi HUANG (TPE) [2] 6-4 6-0 Jung-Woong NA (KOR) [8]
Semifinal
Hiroki KONDO (JPN) [5] 6-2 7-5 Toshihide MATSUI (JPN) [7]
Liang-Chi HUANG (TPE) [2] 7-6(5) 6-4 Yasutaka UCHIYAMA (JPN) [4]
Final
Hiroki KONDO (JPN) [5] 7-5 6-1 Liang-Chi HUANG (TPE) [2]
Doubles
Main Draw (16)
1st Round
Liang-Chi HUANG (TPE) / Tsung-Hua YANG (TPE) [1] 6-3 6-2 Toma KOZAKAI (JPN) / Kazuya TAKAYAMA (JPN)
Yuuya KIBI (JPN) / Hiromasa OKU (JPN) 4-6 6-2 [10-2] Dae-Soung OH (KOR) / Jae-Min SEOL (KOR)
Hiroki KONDO (JPN) / Arata ONOZAWA (JPN) [3] 6-3 6-0 Kazuhiro AKIYAMA (JPN) / Syun MIYAWAKI (JPN)
Jung-Woong NA (KOR) / Hyun-Woo NAM (KOR) 4-6 7-6(5) [10-7] Toshihide MATSUI (JPN) / Yusuke WATANUKI (JPN)
Hiroyasu EHARA (JPN) / Masato SHIGA (JPN) 7-6(3) 6-1 Yohei ONO (JPN) / Masaki SASAI (JPN)
Shuichi SEKIGUCHI (JPN) / Adrian SIKORA (SVK) 7-6(7) 1-6 [10-4] Shota TAGAWA (JPN) / Yasutaka UCHIYAMA (JPN) [4]
Hsin-Han LEE (TPE) / Chieh-Fu WANG (TPE) 6-1 6-3 Motoki NAKAMURA (JPN) / Masaki OSAFUNE (JPN)
Sho KATAYAMA (JPN) / Bumpei SATO (JPN) 2-6 6-3 [10-8] Yuichi ITO (JPN) / Takuto NIKI (JPN) [2]
Quarterfinal
Yuuya KIBI (JPN) / Hiromasa OKU (JPN) 4-6 6-3 [10-2] Liang-Chi HUANG (TPE) / Tsung-Hua YANG (TPE) [1]
Hiroki KONDO (JPN) / Arata ONOZAWA (JPN) [3] 7-5 7-6(9) Jung-Woong NA (KOR) / Hyun-Woo NAM (KOR)
Shuichi SEKIGUCHI (JPN) / Adrian SIKORA (SVK) 4-6 6-1 [12-10] Hiroyasu EHARA (JPN) / Masato SHIGA (JPN)
Hsin-Han LEE (TPE) / Chieh-Fu WANG (TPE) 6-3 7-6(3) Sho KATAYAMA (JPN) / Bumpei SATO (JPN)
Semifinal
Yuuya KIBI (JPN) / Hiromasa OKU (JPN) 4-6 6-4 [10-6] Hiroki KONDO (JPN) / Arata ONOZAWA (JPN) [3]
Shuichi SEKIGUCHI (JPN) / Adrian SIKORA (SVK) 6-2 6-4 Hsin-Han LEE (TPE) / Chieh-Fu WANG (TPE)
Final
Shuichi SEKIGUCHI (JPN) / Adrian SIKORA (SVK) 6-3 6-4 Yuuya KIBI (JPN) / Hiromasa OKU (JPN)