Past Winners | KOBEをフルートの街に ~ KOBE Filled with Flute Sounds

KOBEをフルートの街に ~ KOBE Filled with Flute Sounds

神戸国際フルートコンクール支援ネットワーク 〜 Network to support Kobe International Flute Competition

Past Winners
1985 / 1989 / 1993 / 1997 / 2001 / 2005 / 2009 / 2013 / 2017

The 9th Competition [2017] (joint Prize for the first place)

1st place: Hélène BOULÈGUE (France)
1st place: YU Yuan (China)
3rd place: Marianna Julia ZOLNACZ (Poland)
3rd place: HAN Yeo Jin (South Korea)
3rd place: Anna KONDRASHINA (Russia)
4th place: Mayuko AKIMOTO (Japan)
Encouragement Award: KIM Seo Hyeon (South Korea)
Encouragement Award: Fu WAKIZAKA (Japan)
Audience Award: HAN Yeo Jin (South Korea)

The 8th Competition [2013] (joint Prize for the first place)

1st place: Sébastian JACOT (Switzerland)
1st place: Mathilde CALDERINI (France)
3rd place: Adriana FERREIRA (Portugal)
3rd place: Ai TAKEYAMA (Japan)
5th place: Timea ACSAI (Hungary)
6th place: Mariko HAMASAKI (Japan)
Encouragement Award: Sunghyun CHO (Korea)
Young Talent Award: Yubeen KIM (Korea)
Audience Award: Sébastian JACOT (Switzerland)

The 7th Competition [2009]

1st place: Daniela KOCH (Austria)
2nd place: Loïc SCHNEIDER (France)
3rd place: Denis BOURIAKOV (Russia)
4th place: Megan EMIGH (U.S.)
5th place: Alessandra RUSSO (Italy)
6th place: Mariya SEMOTYUK (Ukraine)
Award for the Best Performance of Romantic Work: Mariya SEMOTYUK (Ukraine)
Award for the Best Performance of Modern Work: Alexandra GROT (Russia)
Award for the Best Performance of Modern Work: Haruka KOTATO (Japan)
Award for the Best Performance of Modern Work: Grigory MORDASHOV (Russia)
Orchestra Award: Loïc SCHNEIDER (France)
Audience Award: Denis BOURIAKOV (Russia)

The 6th Competition [2005] (joint Prize: for first place)

1st place: Yuki KOYAMA (Japan)
1st place: Andrea OLIVA (Italy)
3rd place: Sarah RUMER (Switzerland)
3rd place: Ayako TAKAGI (Japan)
5th place: Ikue KOIKE (Japan)
6th place: Christian FARRONI (Italy)
6th place: Reina (Watanabe) TANAKA (Japan)
Encouragement Award: Mariko HAMASAKI (Japan)
Encouragement Award: Ji-Hoon SHIN (Korea)
Award for the Best Performance of Modern Work: Sophie BARILI (France)
Orchestra Award: Sarah RUMER (Switzerland)
Audience Award: Yuki KOYAMA (Japan)

The 5th Competition [2001]

1st place: Sarah LOUVION (France)
2nd place: Sabine MOREL (France)
2nd place: Dóra SERES (Hungary)
4th place: Kazushi SAITO (Japan)
5th place: Denis BOURIAKOV (Russia)
6th place: Kazunori SEO (Japan)
Award for the Best Performance of Ichiyanagi: Denis BOURIAKOV (Russia)
Special Award:  Nikolai POPOV (Russia)
Special Award: Francisco Javier CASTIBLANQUE (Spain)
Encouragement Award: Reina (Watanabe) TANAKA (Japan)

The 4th Competition [1997]

1st place: Kersten McCALL (Germany)
2nd place: Mathieu DUFOUR (France)
3rd place: Henrik WIESE (Germany)
4th place: Gergely Mark BODOKY (Hungary)
5th place: Tatjana RUHLAND (Germany)
6th place: Davide FORMISANO (Italy)
Award for the Best Performance of Takemitsu: Juliette HUREL (France)
Encouragement Award: Denis LOUPATCHEV (Russia)
Encouragement Award: Ayako TAKAGI

The 3rd Competition [1993] (No first Prize awarded)

2nd place: Andrea LIEBERKNECHT (Germany)
2nd place: Amy PORTER (USA)
3rd place: Emily BEYNON (UK)
4th place: Anna GARZULY-WAHLGREN (Hungary)
5th place: Yoshiaki TERAMOTO (Japan)
6th place: Eyal EIN-HABAR (Israel)
Special Award : Amy PORTER (USA)

The 2nd Competition [1989] (joint Prize for the first place)

1st place: Petri ALANKO (Finland)
1st place: Emmanuel PAHUD (France)
3rd place: Irén MÓRÉ (Hungary)
4th place: Stephanie HAMBURGER (Germany)
5th place: David FEDELE (USA)
6th place: Young-Ji SONG (Korea)
Best Performance of a Work by Vincent Paulet : Petri ALANKO (Finland)

The 1st Competition [1985]

1st place: Arife Gülçen TATU (Turkey)
2nd place: Yumiko SAKUMA (Japan)
3rd place: Vicenç PRATS-PARIS (Spain)
Encouragement Award : Urszula JANIK-KRZEMIONKA (Poland)
Encouragement Award : Francois LAURENT (France)
Encouragement Award : Mari NAKANO (Japan)